уторак, 30. јул 2013.

МОНАХИЊА СТЕФАНИДА БАБИЋ - О ПРИПРЕМНОМ ПЕРИОДУ ЗА МОНАШКИ ЖИВОТ

Пре него што човек прими монашки постриг древни је обичај да неко време проведе проверавајући, и бивајући провераван, да ли истински жели тај начин живота, и да ли је за то.
Није довољно само да нам је то интересантно, и сл., него је потребан призив од Бога, а такође и наша потпуно слободна воља,и решеност без остатка да се целом душом,умом,вољом,срцем посветимо томе.
Потребно је да крајње озбиљно схватимо служење Богу, одговорност која из тога следи. Да схватимо да је ношење крста - страдање.
Када је призив од Бога, онда је тако велика сила Божија присутна да се човек не обазире ни на што, само жели да буде примљен у манастир, да се потпуно посвети Господу. Не гледа ни ко је ту, ни како изгледа кућа, ни каква су правила, ни да ли му ту нешто одговара или не одговара, него је обухваћен целим бићем љубављу Божијом, силом Божијом, и радује се Господу,и све му је лако, чак и искушења доживљава као да се њега не дотичу, јер га покров Божији штити.Не мери мозгом ништа, него се целом душом, целим срцем, умом,вољом, предаје у руке Божије. Не говори-не знам да ли сам спреман за то, не знам да ли ћу, ако Бог да, нека буде Божја воља, и сл.,него је целом душом, срцем, умом и вољом апсолутно уверен у своју одлуку, у потпуној обујмљености благодаћу.
За одлуку о монашком животу се не пита ни овај, ни онај духовник, то је однос између душе и Бога. Нико не може одлучити уместо човека. Једино могу да се питају прозорљиви Старци, који Духом Светим знају будућност, али и тад треба схватити да они не одлучују уместо нас, да они не врше притисак на нашу вољу, него једноставно виде унапред шта ће се догодити, и то кажу.
Бог је оставио сваком човеку потпуно слободну вољу. Не треба ничији утицај да буде, треба чиста воља. Сваки други духовник, који није прозорљив, он може да нам каже своје мишљење, али то није сигурно 100%.
Потребно је да човек буде у стању потпуне преданости Богу, и обујмљености благодаћу ,која га повуче да ступи у монашки живот. Без мерења, упоређивања, премишљања, и сл., јер су то ствари разума, рација. Чим меримо, значи да још нисмо за то. Потребна је чврста решеност, која долази од наше потпуне и слободне одлуке ,и од силе Духа Светог, јер Господ помаже кад види да човек истински томе тежи.
Кад заиста у нама сазри одлука, Бог даје у једном моменту толико велику силу да једноставно нема двоумљења. Човек се реши на то за цео живот. То није оно-пробаћу, па ћу да видим да ли сам за то. То већ од почетка није чврсто.
Некад може и накнадно да дође то, након неког времена кад човек борави као гост у манастиру, да се човеку отвори духовни видик, да схвати да је то што тражи његова душа, да га то испуњава целовито и приводи спасењу.
Неко може да ступи у манастир из покајања, жеље да промени свој дотадашњи живот, али највише се ступа у манастир из љубави према Богу, из очараности Богом, како је Св.Вл.Николај говорио, а не из разочарења.
Ако човек из било ког другог разлога дође, који није истински, он ће кад- тад да оде, ту нема чврстог корена. Ако иде због друштва, или зато што му се допада старешина, или братија, или из економских разлога, или некох других, то не може да се одржи, јер једино ИСТИНСКА љубав према Богу, непоколебљива, може човека да задржи за цео живот да се одриче своје воље до последњег даха, да се смирава пред свима до краја живота, да држи себе у нестицању, сиромаштву, у непрекидном уздржању, чистоти.
На облачењу искушеничке особе не само да се одећа црна, материјална, ставља на себе, као неко спољашње обележје посвећености Богу, него се и са Неба спушта духовна одећа на ту особу, одећа благодати, која је, невидљива за телесне очи,али видљива за духовне, и која покрива до краја живота, штити, чува у целомудрености.
У почетку манастирског живота даје се искушенику велика благодат, која му све олакшава, те сва искушења лако подноси, али му се даје и да полако ради на себи, на одсецању овоземаљске логике, и на припремању за потпуно предавање себе Богу.
Све оно што као искушеник није победио у себи док су били лакши удари, и имао је већи покров благодати као почетник, мању одговорност, као неко ко тек ступа на поприште, то напада дубље и са већим интензитетом кад се замонаши, јер је тад одговорност већа, опит је духовни већи, и очекује се од њега веће самоодрицање.
У почетку је послушање више спољашње, да се уради оно што ти други каже, али временом то постане стање човеково, стање духа, стање отворености дуsе за вољу другог човека, стање
прихватања да воља другог човека управља мојим животом. А то је не ради ропске потчињености, нити као губитак личности, већ ради ослобођења духовног, растерећења од свега што поробљава, и ради пуне духовне слободе, управо ради остварења пуноће личности, и да би се човек несметано молио Богу, да би непрестано обитавао у благодатној заједници са Богом, да би непрестано стајао пред Њим лицем к Лицу, да би достигао степен бестрашћа, пуне чистоте, пуне послушности, пуне окренутости Богу, пуног самоумирања, да би Христос у мени растао; из немрзеће мржње према себи, а из одушевљења Христом.
То је искорак из себе , у Другога. Заборављање на себе, да би сва пажња ума, сво срце, целовита воља - да би били у Богу.
Прво искушеник једно време проборави као цивил у манастиру, постепено се навикавајући на тај начин живота. Кад му мало чвршће сазри одлука, онда га Владика обуче у искушенички подрасник и скуфију или мараму (женске особе). Он већ онда живи пуним монашким животом, јер за њега важе све иста правила као и за већ пострижене монахе- и послушност, и девственост и нестицање, и уздржање, једино што његова одговорност није тако велика као некога ко је већ дао завет, и мању опомену добија од Бога, и од људи, за своје грехе.
У древна времена нису се искушеници облачили у црно до давања монашког завета, већ су у цивилној одећи били до монашења, због могућег одустајања, и да то онда не би било на саблазан, да обуче црнину, па да скине и одустане. Постоји чак , да кажем, и један једини присилни канон у Канонима Васељенских и Помесних Сабора где се каже да ако неко обуче црно на себе па хоће да оде, не треба га пустити, него га ставити у монашки затвор, да не брука црно.
Из тог разлога није се ни облачила црнина док не прође пар година, и док не дође до тога да човек стварно прими монашки постриг. С једне стране то је разумљиво и добро, али, с друге стране има своје предности и ово друго, јер се човек осећа одговорнији, више стражи, више је свестан где је и шта је кад носи ту црнину.
У почетку човек може да се поистовећује са својим послушањем као са неком професијом, то су нека почетничка искушења, да мери да више воли ово, мање ово,али временом човек схвати да је битан само однос са Богом, да се то сачува, и гледа да ради све што ради са пажњом и молитвом, и да му је битно да то јединство са Богом сачува, а не- који посао ради. Да је битно како ради, а не шта ради. Да ли ради Богу или себи. Да ли са смирењем, као слуга Божији, у славу Божију, а не своју, или ради да би себи стицао, да он буде неко, да он покаже своје умеће...
...и тиме све губи, и врлине унутрашње, и награду са Неба, и благодат, која од гордих бежи, а даје се смиренима.
У почетку човек долази са логиком која је виsе од овог света. Потребно је да временом прихвати логику Божију, да задобије "ум Христов".
Обично се дешава да после извесног времена у манастиру, кад прође прво, почетно одушевљење, кад искушеник ни о чем не мисли и све прихвата целом душом, дође један период кад хоће да схвати, али му ништа није јасно, јер се многе ствари дешавају супротно од уобичајене, световне логике, и он долази у стање конфузије, која је педаљ до задобијања дубље духовне мудрости и расуђивања, јер кад човек дигне руке од свог мозга рационалног (који разуђено мисли, и нема увид у целину Истине) , онда он добија од Бога благодатно расуђивање, које долази од Духа Светог, и са повећањем молитве, прво- ништа не мисли, онда му ништа није јасно, а онда му Господ све објасни кад он заћути и дигне руке у немоћи да схвати нелогичности (по нашим људским мерилима).
(нпр.зашто да добије благослов да учи иконографију неко ко нема дара, а онај ко има не добије. По духовним законима ту се гледа на корист за спасење. Онај ко има дар мozда би се погордио, постао самоуверен како му то иде, па му се да неsто друго што му је на смирење, а онај ко нема дара, тај ће са смирењем да учи, јер зна да то није од њега, да он сам не зна. Један духовник је за ово рекао какву он има логику приликом благосиљања- кад види да нека душа много стреми ка Небу он јој да нека више приземна послушања, а кад види да је нека душа више окупирана земаљским , он јој да тако нешто да јој мало ум вине навише.)
У почетку човек треба да се тачно придржава сваког благослова, јер тиме стиче благодат, на сваку мрвицу послушности на њега се спушта благослов Божији. Тако поставља добар темељ, улази у једну духовну дисциплину, која му помаже да стражи.
Ако је све уређено онда је тишина, мир, онда човек може да обраћа пажњу да на време пресече, одбаци предлог, ако га непријатељ нападне са неке стране. Кад је хаос, кад је самовоља, онда човек и не опази колико је у канџама разних поробљивача.
Човек може да буде у спољашњем хаосу, и да остане са Богом, ако је у унутрашњем дубоком поретку, ако је он у себе духовно упио тај поредак.
За искушеника је, такође, добро да се не сећа прошлог живота (у свету), и да не говори другима о својој прошлости, да не размишља о томе, већ да греди само напред, и да не прича много са људима из света, да би се учврстио у том духовном поимању ствари. Да се навикне на анђелски живот.
У почетку људи , по световним навикама, пожеле да имају у манастиру неког ко им је близи, са којим би да се друже, али, ако се вежу душевно за некога, обично се дешава да се ускоро између њих створи нетрпљење, свађа или сл., јер Бог не да да буду везани за кога, нити да пристрашће, нити подвајања,јер их припрема за монашки живот и хоће да они буду слободни у Духу.
Из истог разлога се не дозвољава да искушеници , а и монаси, буду кумови на крштењу (по Уставу наше Цркве), јер се рачуна да су онда обавезни да воде бригу о новокрштеноме, а то је ипак везивање, и смета на путу ка безметежном служењу Богу у монашком чину.
Безмолвије значи непокретност, то је непокретно стање ума, кад је он сабран у тиховање, у тишину, кад је Духом Светим ум сабран у срце, и тиме га избавља од свих расејаности рационалног мишљења, и ум пребива у ћутању.
То је рајско стање, кад су све силе сабране у Богу, кад Господ да човеку духовно знање да доживљава ствари Духом Светим , дубоко и истинито, какве су оне у својој суштини. Да би се доспело у такво стање човек мора да одсеца све што га поробљава.
Исто, ако искушеник дође у манастир зато што га је неко звао, да не кажем, наговарао, или зато што зна те особе, да су му другови, па да буде са њима, или зато сто у манастиру нема доста људи, па га зову да би физички помогао..., то није добар разлог. Није добро да човек одлази на основу људског позива. Потребно је да се нико други не меша у човеков избор осим Духа Светога, јер је монаштво однос између Бога и човека.
Дубља чистота се добија СМИРЕЊЕМ. Јер,кад си смирен ти себи не приписујеш ништа, и себе доживљаваш као твар, и не узносиш се над другим, и не желиш да поседујеш другога, није ти чак ни стало до туђег мишљења, јер ТИ О СЕБИ МИСЛИШ НАЈГОРЕ.
Ти се смираваш са дубоким поштовањем као да је свако већи од тебе. Ти схваташ да си прах, и знаш да је једина Лепота и сила, и Љубав и Бесмртност у Бога.
Не могу никад само спољашњи подвизи да доведу човека у чистоту. Да не једе, да прави хиљаде метанија, да исцрпе снагу физичку, то је као кад човек хоће да се заштити од огња, па стави неку ограду да му мање буде топло, а не угаси огањ. Ако се ти смириш да си земља, па кажеш себи да теби и не треба та ватра, да је Огањ од Бога, да је чистота и Лепота у Духу Светоме, да је бестрасна љубав једино духовна, коју даје Дух Свети, када је човек у чистоти, и кад другог човека доживљава као светињу, са дубоким поштовањем и смирењем као недостојан ичега, без жеље да поседујеш, да са дубоко смиреном чистотом гледаш на свакога као на брата и оца, (или сестру и мајку), и гледаш друге као што дете гледа, и себе доживљаваш као дете, онда задобијаш истинску чистоту.
Кажу да са колико човек оде година у манастир да се тако, са толико година, осећа цео живот. Он физички стари, али се у души осећа као да има исто година као кад је тек дошао. И то је разумљиво, јер тад улази у Вечност, и престаје време, престају та мерила.
Јако је битан дух покајања. Да се човек моли Богу да му то да. Он протерује из нас самооправдавање, које је истерало из Раја Адама и Евуи доводи нас у скрушеност, помаже да будемо послушни, да будемо трезвени, да увидимо своје грешке. Даје нам да видимо Истину, да жалимо што смо с нечим затамнили Божју светлост у нама, што смо се због нечега затворили, затворили за благодат Божију, и што смо с нечим отерали од себе силу Божију.
Искушенику се понекад дају и мале епитимије, поправне мере, да би лакше дошао у то стање покајања, па да и неким спољашњим манифестацијама подсети себе на то стање духа, које би човек требао стално да има.
Кад човек духовно сазри, онда Бог открије његовом духовнику када ће да га монаши. Обично прође 3-4 године. Некад више, некад мање, зависи од ситуације, од стажа искушеничког, од физичке зрелости (ако неко оде млад у манастир, обично сачека мало дуже, а ако је дошао у каснијим годинама, рачуна се да је зрео човек, да је чврста одлука, па се пре и монаши mада то све зависи од става тог човека и његове решености. Има младих који су целом душом себе предали Христу, да их можеш одмах монашити, а има и старијих којима треба дуго да сломе своју вољу и да се савију под крило послушности.
"Благо онима који живе у дому Твом! Они Те хвале без престанка!" (Пс.83/4-4)

СТАРАЦ ПОРФИРИЈЕ - СУОЧАВАЊЕ СА РЂАВИМ ПОМИСЛИМА

Ви идите својим путем.Долази ђаво са помислима и вуче вас за рукав да би вас скренуо са правог пута.Ви се немојте освртати да бисте заподенули разговор са њим или препирку са њим.Наставите својим путем.Он ће вас и даље вући за рукав,али ви наставите својим путем,њему ће једном досадити ,те ће вас оставити!

АКАТИСТ ПРЕСЛАТКОМ ГОСПОДУ НАШЕМ ИСУСУ ХРИСТУ

АКАТИСТ
ПРЕСЛАТКОМ ГОСПОДУ НАШЕМ
ИСУСУ ХРИСТУ


Кондак 1.

Теби Војводо, који се бориш за нас, и Господе, Победитељу пакла, ја Твоје створење и слуга, избављен од вечне смрти, узносим похвале. Но пошто имаш милосрђе неисказано, ослободи свих опасности мене који вапијем: Исусе Сине Божији помилуј ме!

Икос 1.

Творче Анђела и Господе Сила, отвори мој збуњени ум и језик за похвалу пречистог имена Твога, као што си у старини глувоме и немоме одвезао слух и језик, па Ти говораше кличући овако:
Исусе свечудесни, Анђела удивљење!
Исусе свесилни, прародитеља избављење!
Исусе преслатки, Патријарха величање!
Исусе преславни царева укрепљење!
Исусе премили, Пророка испуњење!
Исусе предивни, Мученика крепости!
Исусе светихи, монаха радости!
Исусе свемилостиви, свештеника сладости!
Исусе свежалостиви, посника уздржање!
Исусе свесладосни, преподобних радовање!
Исусе сведрагоцени, девственика целомудрије!
Исусе предвечни, грешника спасење!
Исусе Сине Божији помилуј ме!

Кондак 2.

Господе, као што си се у оно време, видећи удовицу где силно плаче, смиловао, и васкрсао њеног сина кога су носили да сахране, тако се и на мене смилуј Човекољупче, и васкрсни умртвљену гресима душу моју која кличе: Алилуја!

Икос 2.

Тражећи да схвати оно што је несхватљиво, Филип говораше: Господе покажи нам Оца. А Ти му рече: Толико си времена са мном, зар ниси сазнао да је Отац у мени и ја у Оцу? Стога Неиспитани, са страхом ти кличем:
Исусе, Боже предвечни!
Исусе, Царе свесилни!
Исусе, Господару дуготрпељиви!
Исусе, Спасе свемилостиви!
Исусе, чувару мој предобри!
Исусе, очисти грехе моје!
Исусе, уклони безакоња моја!
Исусе отпусти неправде моје!
Исусе, надо моја, не остави мене!
Исусе, помоћниче мој не одгурни мене!
Исусе, створитељу мој не заборави мене!
Исусе, пастиру мој, не погуби мене!
Исусе, Сине Божији, помилуј ме!

Кондак 3.

Вишњом силом, Исусе, обукао си апостоле док су седели у Јерусалиму, обуци у топлоту Твога Светога Духа и мене нагог и без икаквог доброчинства, и дај ми да ти с љубављу певам: Алилуја!

Икос 3.

Имајући богатство милосрђа, Исусе, призвао си царинике и грешнике и невернике. Не презри сада ни мене који сам сличан њима, него као скупоцено миро прими ову песму:
Исусе, сило непобедива!
Исусе, милости бесконачна!
Исусе, красото пресветла!
Исусе, љубави неисказана!
Исусе, Сине Бога живога!
Исусе, помилуј ме грешнога!
Исусе, услиши ме у безакоњима зачетога!
Исусе, очистиме у гресима рођенога!
Исусе, научи ме непотребнога!
Исусе, просвети ме тамнога!
Исусе, очисти ме нечистога!
Исусе подигни ме блуднога!
Исусе, Сине Божији, помилуј ме!

Кондак 4.

Имајући буру сумљалачких помисли, Петар почне тонути, но угледавши Тебе Исусе, где у телу ходиш по води, он познаде да си Ти истинити Бог, и добивши руку спасења рече: Алилуја!

Икос 4.

Чувши Господе, где пролазиш путем, слепи вапијаше: Исусе, Сине Давидов помилуј ме! И дозвавши га Ти му отвори очи. Тако, просвети милошћу Твојом мислене очи срца и мене који вапијем и говорим:
Исусе, небеских створитељу!
Исусе земаљских искупитељу!
Исусе, преисподњих истребитељу!
Исусе, свеколике творевине украситељу!
Исусе, душе моје утешитељу!
Исусе, ума мога просветитељу!
Исусе, срца мога весеље!
Исусе, тела мога здравље!
Исусе, Спаситељу мој спаси ме!
Исусе, светлости моја, просвети ме!
Исусе, од сваке муке избави ме!
Исусе, спаси ме недостојног!
Исусе, Сине Божији помилуј ме!

Кондак 5.

Као што си нас, Исусе, у оно време искупио својом божанском крвљу од клетве законске, тако нас ослободи замке у коју ђаво уплете телесним страстима, блудним дражењима и злом мрзовољом, нас који Ти кличемо: Алилуја!

Икос 5.

Јеврејска деца видевши у облику човечијем Онога који је руком саздао човека и схвативши да је Он - Господ, похиташе да Му гранчицама укажу поштовање, кличићи осана! Ми пак, приносимо Ти песму, говорећи:
Исусе, Боже истинити!
Исусе, Сине Давидов!
Исусе, царе преславни!
Исусе, јагње беспрекорно!
Исусе, пастиру прекрасни!
Исусе, хранитељу у детињству моме!
Исусе, чувару у младости мојој!
Исусе, похвало у старости мојој!
Исусе, надо у смрти мојој!
Исусе, животе по смрти мојој!
Исусе, утехо моја на суду Твоме!
Исусе, жељо моја не постиди ме тада!
Исусе, Сине Божији помилуј ме!

Кондак 6.

Испуњавајући, Исусе, проповед и речи богоносних проповедника, јавио си се на земљи и, несместив, поживео си са људима, и болести наше узео на себе. Стога, ми исцељени Твојим ранама, навикосмо да Ти певамо: Алилуја!

Икос 6.

Светлост истине Твоје засија васељени и обмана ђаволска би прогнана, јер идоли, Спаситељу наш, не подневши Твоју снагу, падоше. А ми, добивши спасење, кличемо Ти:
Исусе, истино која прогони обману!
Исусе, светлости која си изнад свих светлости!
Исусе, царе који савлађујеш свачију силу!
Исусе, Боже који боравиш у милости!
Исусе, хлебе животе насити ме гладнога!
Исусе, изворе разума, напој ме жеднога!
Исусе, одећо весеља, одени ме трулежнога!
Исусе, покривачу радости, покрији ме недостојнога!
Исусе даваоче молитељима, дај ми плач за грехе моје!
Исусе, проналашче тражитеља, пронађи душу моју!
Исусе, отворитељу онима који куцају, отвори срце моје јадно!
Исусе, искупитељу грешних, очисти безакоња моја!
Исуе, Сине Божији помилуј ме!

Кондак 7.

Желећи да откријеш сакривену од века тајну, Исусе, Ти си као овца био вођен на заклање, и као јагње нем пред онима који га стриже, а као Бог васкрсао си из мртвих, и са славом си се узнео на небеса, и подигао са собом нас који кличемо: Алилуја!

Икос 7.

Јавивши нам се, Творац показа дивну ствар: оваплоти се без семена од Дјеве, васкрсе не сломивши печат на гробу, и са телом уђе код апостола кроз затворена врата. Стога дивећи се запевајмо:
Исусе, речи необухватна!
Исусе, речи несагледна!
Исусе, сило непостижна!
Исусе, мудрости недомислива!
Исусе, Божанство неописиво!
Исусе, Господство неизмериво!
Исус, царство непобедиво!
Исусе, владавино бесконачна!
Исусе, снаго највиша!
Исусе, власти вечна!
Исусе, Творче мој, сажали се на ме!
Исусе, Спаситељу мој, спаси ме!
Исусе, Сине Божији, помилуј ме!

Кондак 8.

Видећи како се Бог на необичан начин учовечио, уклонимо се од сујетног света и управимо ум на божанске ствари: јер Бог ради тога на земљу сиђе, да на небеса узведе нас, који Му кличемо: Алилуја!

Икос 8.

Сав беше међу земнима, но никако не одступи од небеских, Неизмерни, када ради нас добровољно пострада, и смрћу Својом нашу смрт умртви, и васкрсењем дарова живот онима који певају:
Исусе, сладости срца!
Исусе, крепости тела!
Исусе, светлости душе!
Исусе, бистрино ума!
Исусе, радовање савести!
Исусе, надо сигурна!
Исусе, спомене предвечни!
Исусе, похвало висока!
Исусе, славо моја преузвишена!
Исусе, жељо моја не одгурни мене!
Исусе, пастиру мој, потражи мене!
Исусе, Спасе мој, спаси мене!
Исусе, Сине Божији, помилуј ме!

Кондак 9.

Сва природа анђелска непрестано слави на небесима пресвето име Твоје, Исусе, кличући: свет си, свет, свет! Ми пак грешни на земљи, земним устима кличемо: Алилуја!

Икос 9.

Речите говорнике видимо безгласне као рибе пред Тобом, Исусе Спаситељу наш, јер не умеју да објасне како си то и неизменљиви Бог и савршени човек? Ми пак, дивећи се тајни, узвикујемо са вером:
Исусе, Боже предвечни!
Исусе, Царе царева!
Исусе, Господару Господара!
Исусе, судијо живих и мртвих!
Исусе, надеждо безнадежних!
Исусе, утехо плачућих!
Исусе, славо убогих!
Исусе, не осуди ме по делима мојим!
Исусе, очисти ме по милости Твојој!
Исусе, отерај од мене мрзовољу!
Исусе, просветли мисли срца мога!
Исусе, дај ми сећање на смрт!
Исусе, Сине Божији, помилуј ме!

Кондак 10.

Желећи да спасеш свет, Источе истока, дошао си тамноме западу - природи нашој - и понизио себе до смрти. Зато се име Твоје узвиси изнад свакога имена, и од свих небеских и земаљских нараштаја слушаш: Алилуја!

Икос 10.

Царе предвечни, утешитељу истински Христе, очисти нас од сваке нечистоте као што си очистио десеторицу губаваца. И исцели нас као што си исцелио среброљубиву душу царинка Закхеја да Ти у умиљењу кличемо:
Исусе, ризницо непропадљива!
Исусе, богатство непотрошљиво!
Исусе, храно јака!
Исусе, пиће неисцрпно!
Исусе, одећо убогих!
Исусе, одбрано удовица!
Исусе, заштитниче сирочади!
Исусе, помоћи трудбеника!
Исусе, путовођо путника!
Исусе, кормилару оних који плове!
Исусе, пристаниште витланих буром!
Исусе, Боже подигни ме палог!
Исусе, Сине Божији, помилуј ме!

Кондак 11.

Ја недостојни приносим Ти свеумилно појање, вапијем Ти као Ханенејка: Исусе, помилуј ме, јер имам не кћер него тело које љуто бесни страстима и пламти јарошћу, и дај исцељење мени који узвикујем: Алилуја!

Икос 11.

Павле који је раније гонио Тебе, светило које даје светлост онима што су у тами незнања, послуша силу божанског гласа и просвелли своју душу. Тако просвети и тамне зенице душе моје која вапије:
Исусе, царе мој свесилни!
Исусе, Боже мој свемоћни!
Исусе, Господе мој свебесмртни!
Исусе, створитељу мој преславни!
Исусе, наставниче мој предобри!
Исусе, пастиру мој свемилосрдни!
Исусе, господару мој свемилостиви!
Исусе, Спаситељу мој свежалостиви!
Исусе, просвети моја чуства, помрачена страстима!
Исусе, исцели моје тело, изранављано гресима!
Исусе, очисти мој ум од помисли сујетних!
Исусе, сачувај срце моје од похота лукавих!
Исусе, Сине Божији, помилуј ме!

Кондак 12.

Исусе, разрешитељу свих дугова, даруј ми благодат, и прими ме кајућег се, као што си примио Петра који се био одрекао Тебе; и призови ме потиштеног, као што си некада призвао Павла који Те је гонио, и услиши мене који кличем: Алилуја!

Икос 12.

Опевајући Твоје очовечење, сви Те славимо, и верујемо са Томом да си Ти Господ и Бог који са Оцем седи, и који ће судити живима и мртвима. Онда удостој стајања с десне стране и мене који вапијем:
Исусе, царе предвечни помилуј ме!
Исусе, цвете миомирисни, умириши ме!
Исусе, топлото мила, загреј ме!
Исусе, храме предвечни, заклони ме!
Исусе, одећо светла, украси ме!
Исусе, бисеру скупоцени, облистај ме!
Исусе, камену драги, озари ме!
Исусе, сунце правде, обасјај ме!
Исусе, светлости света, осветли ме!
Исусе, од душевних и телесних патњи избави ме!
Исусе, из противничке руке отми ме!
Исусе, од неугасивог огња и осталих вечних мука ослободи ме!
Исусе, Сине Божији, помилуј ме!

Кондак 13.

О, преслатки и свежалостиви Исусе, прими сада ово мало мољење наше као што си примио две удовичине лепте, и сачувај од видљивих и невидљивих непријатеља, од најезде туђинаца, од болести и глади, од сваке невоље и смртоносне ране, и избави будућих мука све који Ти кличу: Алилуја!

Овај кондак чита се три пута.

Онда поново икос 1 и кондак 1

ОТАЦ ТАДЕЈ - О КЛЕВЕТАМА

Лаж, увреда или клевета ваше личности олакшавају духовне тегобе вашем непријатељу, само уколико и ви одговарате, односно прихватате контакт са злим дусима.
Уколико те контакте не прихватамо, те исте клевете и увреде као какав бумеранг се враћају на самог клеветника и повређују читаво његово биће.

понедељак, 29. јул 2013.

ПОУКЕ ОЦА САВЕ РУКУМИЈСКОГ

-Моли се Богу и кај се за грехе. Као што се свако јутро умиваш тако се стално и кај за грехе.
-Ако ти опростиш некоме, а тај се не каје, Бог му не опрашта. -Ништа на овоме свету није отприлике. Све има своје. Ти се чудиш зашто те лупило, а нешто си урадио што није требало.
-Није срамота да не знаш, него је срамота што ти не треба савет, што не слушаш.
-Благослов је велика ствар ако се узима са страхопоштовањем, а онако (само) то није ништа.
-Кад радиш посао са благословом лако иде, а без благослова не може.
-Онога чега се бојиш, тим си већ заражен. Онај који је чист њему је све чисто; онај који је прљав, њему је све прљаво.
-Ако имамо молитву и пост, све имамо.
-Добро је бити сељак, али разуман, да не жели много, да ограничи себе, некима никада није доста.

ЉУБИ МЕ ТАКАВ КАКАВ ЈЕСИ

Љуби Ме такав какав јеси....
 

Да ли си ти кадгод размишљао, сине, да Ја знам твоје невоље, твоје патње, и борбе твоје и слабости твога живота ? Ја знам твој кукавичлук, грехе твоје и упркос томе кажем ти : дете Моје, дај ми твоје срце и љ уби ме такав какав јеси. У сваком тренутку и у свакој ситуацији у којој се налазиш , у одушевљењу или потиштености , у верности или неверности, љуби ме такав какав јеси.


Ја хоћу љубав твога сиромашног срца. А ако чекаш да будеш савршен онда ме никада нећеш љубити. Ако чекаш да постанеш анђео да би се предао љубави, тада ме никада нећеш љубити.

Ако си слаб у испуњавању својих дужности и у вежбању својих врлина, ако често падаш у оне грехе које не желиш више да чиниш, Ја ти допуштам да ме волиш. Љуби ме такав какав јеси.

Зар ја не бих могао из сваког зрна песка створити анђела серафима , који зрачи чистотом, племенитошћу и љубављу ? Зар Ја нисам свемогућ? И ако се мени свиђа да занемарим ова изванредна бића и дам предност и вредност сиромашној љубави твог а срца , нисам ли Ја увек господар Моје љубави?

Дете моје, допусти да те волим, Ја хоћу твоје срце. Свакако, Ја ћу те временом преобразити, но данас и увек , љуби ме такав какав јеси.

И, Ја желим да ти ово чиниш. Желим да видим такође како из дубине расте љубав твоја . Ја љубим такође у теби и твоје слабости, и љубим такође љубав и сиромашних и бедних. Ја желим да из срца бедника чујем непрекидни зов : „ Господе, Исусе, ја те љубим“.

Ја једино желим песму твог срца, а не желим твоју мудрост и таленте . Кад бих ти Ја њих дао, ти би , тако слаб, њима хранио своје самољубље! Само је једно за мене важно : да видим како радиш са љубављу. Ја бих те могао одредити и за велике ствари , али не – ти треба да будеш бескорисни слуга. Штавише, Ја ћу ти одузети и од оног мало што имаш, јер Ја сам те створио само за љубав.

Данас стојим пред вратима твога срца као просјак . Ја – Цар царева. Ја куцам и чекам, пожури да ми отвориш. Не позивај се на своју беду. Када би ти потпуно могао схватити своје сиромаштво, ти би умро од бола.

И о но што би ме заболело, јесте управо то, када бих видео да сумњаш и губиш поверење у Мене.

Ја желим такође да мислиш на Мене сваког сата, и дању и ноћу. И желим такође да и безначајне послове обављаш из љубави према мени. Рачунам на тебе да ми дарујеш радост. И н е брини због тога што не поседујеш такве врлине. Ја ћу ти даровати моје. Ако будеш патио, Ја ћу ти дати снагу. А ако ми дарујеш љубав , тада ћу ја теби дати толико много да ћеш моћи љубити далеко више него што и можеш сањати.

Мисли на то да ме љубиш такав какав јеси. И нека дође шта хоће . Не чекај да будеш свет да би ме могао љубити . Онда ме никада нећеш љубити. А сад , дете моје, иди , иди! ... и љуби ме такав какав јеси.....

ЈЕЛЕНА ТРИКИЋ - МАЈКА ХРАБРОСТ




СТАРАЦ ПОРФИРИЈЕ - МОЛИТЕ СЕ БОГУ СА ЧЕЖЊОМ И ЉУБАВЉУ

Молите се Богу са чежњом и љубављу, спокојно, са благошћу, кротко, без изнуђивања. Док изговарате молитву: "Господе Исусе Христе, помилуј ме", изговарајте је полако, смерно, благо, пратећи речи топлом љубављу према Богу. Име Христово изговарајте са духовном сладошћу. Речи изговарајте једну по једну: "Господе... Исусе... Христе..., помилуј ме", благо, нежно, са љубављу, ћутке, тајно, мислено, али и са узлетом ка Богу; са чежњом, са топлом љубављу, без напрезања, без усиљавања или неприличног наглашавања, без душевног грча и самоприморавања.

Старац Порфирије

недеља, 28. јул 2013.

СТАРАЦ СИЛУАН - О ПОСЛУШНОСТИ

Послушност није потребна само монасима, већ и сваком човеку. Чак је и Господ био послушан. Горди и самовољни људи не допуштају благодати да живи у њима, и зато никада немају мир у души. У душу послушног благодат Духа Светог лако улази и даје му радост и спокојство. Ко у себи има и најмање благодати, радосно се покорава свакој власти. Он зна да Бог управља и небом и земљом и преисподњом, њим самим и оним што се њега тиче - и свиме што је у свету - те је увек спокојан.

OТАЦ ТАДЕЈ - О ЈЕДНОМИСЛИЈУ


Све што планирамо да урадимо треба да буде са једном мишљу и једном жељом, јер Господ то тражи. Да сви будемо у једномислију. Молио се Господ за то да будемо једно. А ми се стално подвајамо, и у свом породичном кругу се подвајамо. Није то добро, опет то човек хоће да се изврши његова воља. Разумем то, онда кад је у кући домаћин атеиста, а деси се да Господ позове неког члана породице, али та душа коју Господ позове мора мудро да делује. Никако не сме мислено да ратује са својим домаћином, иначе ту нема напретка. Не сме да постане разбојник који убија своје најрођеније својим мислима и жељама. Друга је ствар ако се ми предамо Господу, а домаћин каже: „Одрекни се!" Онда ми ниси родитељ, онда ми ниси ни ближњи. Ја не могу да се одрекнем Господа, ја сам сједињен срцем са Њим, ја сам Његов и Његов Божански живот је у мени; ја не могу да се одрекнем Господа, а ти како хоћеш. Али опет не смемо ништа увредљиво да помислимо у срцу јер и најмања таква мисао ремети нам мир. У нама се стање погоршава, а код наших ближњих заоштрава. И најмања мисао која није заснована на љубави разара мир.